תפריט
  • עגלת הקניות שלך ריקה!

אודות כלבים היפואלרגנים ורגישויות

03/12/2020 0 Comment(s)

על כלבים היפואלרגנים, אלרגיות, רגישות למזון ומה שבניהם

כלבים הם בני משפחה לכל דבר ועניין. כל מי שמגדל כלב יכול להעיד כי החברים הפרוותיים הללו הם חלק בלתי נפרד מחיינו וככאלו הם ממלאים את ימינו בצחוק, עניין ורגעים בלתי פוסקים של הנאה. אך כמו כל בן משפחה אחר, עם ההנאה גם באה האחריות לדאוג לכל צרכיהם ולטפל בהם גם כאשר הם חשים ברע.  אם הכלב שלכם מרבה להתגרד לאחרונה, חווה קשיי עיכול או שוני התנהגותי, ייתכן ומדובר באלרגיה או רגישות למזון. כיצד תדעו להבחין בניהם ומה הם הפתרונות - הכל במאמר הבא

כבעלי כלבים, אנו לומדים להכיר אותם ולזהות את כל אותם הסימנים הקטנים בתקשורת הבלתי מילולית בנינו. כשכוש בזנב, נביחה חדה, או כל סימן אחר, מעידים על מנעד רחב של רגשות והתנהגויות המאפיינים את אותו קשר הדוק ומיוחד שנרקם בינם לבנינו וזר לא יבין. לכן, חשוב במיוחד להיות ערים לסממנים קטנים כגדולים העשויים להעיד על בעיה. אם שללתם גורמים אחרים ואתם חווים שינוי התנהגותי, קשיי עיכול, גירודים או קרחות, ייתכן ומדובר באלרגיה או רגישות למזון. מה עושים וכיצד נוכל לסייע לחברים הפרוותיים שלנו?

כיצד נדע האם מדובר באלרגיה למזון?

אלרגיה מוגדרת כתגובת יתר של מערכת החיסון לאלרגן מסוים ומתבטאת בעיקר בגרד ובחוסר נוחות. וודאי תופתעו, אך כיום ברור, כי הופעת אלרגיות שונות, אינן תופעה השמורה לבני האדם בלבד. עם הזמן עלתה גם השכיחות לאלרגיות שונות של כלבים. אומנם ההסבר לשכיחות הגבוהה אינו חד משמעי, אך נראה כי קיים קשר גנטי על פיו ניתן לראות שכיחות גבוהה יותר בגזעים מסוימים. 

מכיוון שהכלבים שלנו עשויים לסבול מאלרגיות סביבתיות וכן אלרגיות לפרעושים, חשוב להבין באיזו אלרגיה מדובר.  באם יש חשד, יש להתייעץ עם ווטרינר אשר יכול  לבודד את הגורם הספציפי וכן ולטפל בו באמצעות בדיקת אלרגיה או בדיקות דם.

מהי אלרגיה למזון אצל כלבים?

כאמור, ממש כמונו, חיות הבית שלנו וכלבים בפרט, סובלים מאלרגיות או רגישויות שונות למזון במינונים משתנים. למעשה, מדובר בתופעה נפוצה למדי. על פי נתונים ממחקרים שונים, כ20% מהכלבים מגיבים באופן שלילי לחלק מן המרכיבים במזון שלהם, לעיתים יהיו אלה דווקא הרכיבים הנפוצים ביותר במזון שלהם, כדוגמת עוף ובקר. אלרגיה למזון יכולה להתבטא ברגישות קלה, גירוד ועד לאובדן הפרווה וסימנים נוספים.

הצילו! מה לא בסדר אצל הכלב שלי?

מהם הסימנים המעידים על קיומה של בעיה? רכזנו עבורכם את הסימפטומים הנפוצים, כתמיד, מומלץ להתייעץ עם וטרינר:

גירוי בעור: או בעגה הרפואית, אטופיק דרמטיטיס, מדובר בסוג האלרגיה הנפוץ ביותר אצל חיות מחמד. עור מגורה ומגרד הוא אחד התסמינים המרכזיים של אלרגיה למזון. אצל כלבים הוא עשוי לבוא לידי ביטוי בעיקר באזור האוזניים, הכפות והבטן. 

בעיות עור שונות: נשירת שיער, נשיכות, ליקוקים מרובים מכרגיל או גירוד בלתי פוסק, עשויים להיות סימנים המעידים על בעיות עור ואלרגיה.  בהנחה ושללתם פרעושים וקרציות, ייתכן והתשובה היא אלרגיה למזון.

אלרגיה נפוצה נוספת( בקרב בני אדם וכלבים כאחד) היא אורטיקריה, סִרְפֶּדֶת בעברית, מדובר בתגובה אלרגית בעור המופיעה לרוב בין 6 ל24 שעות לאחר אכילת המזון. היא מאופיינת בהופעת גבשושיות מרובות על פני העור. בדומה לבני-האדם, כאשר נחשף הכלב לאלרגן אליו הוא רגיש (כדוגמת רכיב במזון), מערכת החיסון שלו עשויה להגיב באופן מוקצן ומכאן התגובה האלרגנית.  

בעיות עיכול: אלרגיות עשויות לגרום לבעיות במערכת העיכול, כגון גזים, הקאות ושלשולים.

נפיחות: תגובה אלרגנית אופיינית תבוא לידי ביטוי בנפיחות, אשר עלולה להופיע בשפתיים, בעפעפיים או באזור האוזניים.

חשוב לציין כי בנוסף לתסמינים הללו, קיימים תסמינים נוספים המעידים על רגישות למזון, שאינה בהכרח אלרגיה. למה הכוונה? לדוגמא, פעמים רבות מתפתחת דלקת אוזניים חוזרת, אשר עשויה להיות דווקא סממן דווקא לרגישות למזון. מהו ההבדל בין רגישות למזון ואלרגיה וכיצד נבחין בניהן?

האם מדובר בכלב עם בעיה בברגישות או באלרגיה?

קיים הבדל דק, אך משמעותי, בין אלרגיה למזון לבין רגישות למזון. לצורך המחשה, אלרגיה מעוררת תגובה כמעט מידית של מערכת החיסון. בעוד רגישות לאוכל לא בהכרח. 

רגישות למזון מוגדרת כתגובה מתונה יחסית ושאינה חריפה לאחד ממרכיבי המזון. לרוב, רגישות תגרום לאי נוחות כללית- בינונית לכלב והיא פתירה באמצעות החלפת סוג האוכל למזון לכלבים אשר אינו מכיל את הרכיב אליו הכלב אינו מגיב טוב. 

לדוגמא, בעלי כלבים רבים מדווחים על רגישות נפוצה לחלבון אשר מקורה בעוף ולכן כלבים אלו אוכלים פורמולות משולבות של כבש ואורז כמו של מתוג המזון הילס, אשר נותנות מענה הולם למרבית הכלבים הרגישים. פתרון נוסף הוא מעבר לאוכל המבוסס על פורמולה משולבת של סלמון ודגים של נייצרס פרוטקשן, הנחשבת כאהובה על כלבים רבים וקלה יותר לעיכול ביחס לפורמולת העוף. כיום קיים מגוון של מזונות אשר מכילים רק סוג אחד של חלבון מן החי ולכן הם מספקים חלופה נוחה ומענה לכלבים רגישים.

אלרגיה למזון תתאפיין לרוב בתגובה חמורה יותר מאשר רגישות. פעמים רבות, לא מדובר רק במרכיב בעייתי אחד במזון, אלא בשילוב של כמה מרכיבים, אשר עלול לעורר תגובה אלרגנית. 

טיפול באלרגיה של הכלב- זיהוי הגורם לאלרגיה במזון

בשלב הראשוני והמהותי בטיפול באלרגיה, נזהה את אותו טריגר במזון המייצר את התגובה האלרגנית אצל הכלב. הזיהוי יאפשר לנו לבחור במזון לכלבים שאינו מכיל את אותו מרכיב בעייתי. 

כיצד נעשה זאת? בכדי לבודד את הגורם לאלרגיה, נחליף את סוג האוכל לפורמולה שונה לחלוטין, רצוי כזו שהכלב לא אכל בעבר, בעלת רשימת רכיבים קצרה המכילה מקור חלבון בודד מן החי ומקור פחמימה בודד, בעדיפות למותג מזון אחר. נאכיל את הכלב באותו מזון נבחר לפחות למשך 8 שבועות ובזמן הזה, לא נספק לו מזון נוסף או חטיפים, בכדי שנוכל לבודד את הגורם האלרגני. לאחר 8 שבועות, ניתן לכלב את אותו מזון מקורי החשוד כגורם לאלרגיה, באם הכלב יפתח שוב תסמיני אלרגיה, נדע כי זיהינו נכונה את המקור. 

מרבית האלרגיות אצל הכלבים הן תוצר של מקור החלבון במזון. החלבון גורם לתגובה אוטואימונית, בה הגוף למעשה תוקף את עצמו: התאים משחררים היסטמינים הגורמים לגירודים בעור ואי סדרים במערכת העיכול.

מה עושים? הפתרון פשוט, אם הכלב שלנו אלרגי ומגיב באופן לא טוב למזון. נוכל להתאים לו אוכל היפואלרגני לכלבים. במקרים רבים האוכל היפואלרגני ובנוסף גם נטול דגנים המכילים חלבונים ולכן עלולים לגרום לתגובה אלרגית אצל הכלבים.

מהו מזון היפואלרגני לכלבים?

במה שונה אוכל היפואלרגני לכלבים מאוכל רגיל? כאמור, מזון היפואלרגני לכלבים מספק מענה לתגובות אלרגיות למזון כלבים רגיל. הוא מורכב ממקור אחד של חלבון (כדוגמת דג) ומקור אחד של פחמימה (כדוגמת תפוח אדמה) ועל כן הוא מתאים בעבור כל סוגי הכלבים ובפרט לכלבים הסובלים מבעיות שונות. 

זאת ועוד, בנוסף להיותו מקור מזון רפואי היפואלרגני, הוא בעל תועלות רבות הנלוות לשימוש בו. המזון ההיפואלרגני לכלבים מציע יתרונות רבים כמו רכיבים מזינים ואיכותיים, כמות האכלה יומית מופחתת ועוד. כך או כך ללא ספק מדובר במזון בריא יותר וקל לעיכול המסייע לכלבים הסובלים מאלרגיות שונות במערכת העיכול או בעיות עור שונות  .

אוכל היפואלרגני לכלבים – מגוון פתרונות למגוון צרכים

בשנית האחרונות, עם ההבנה ההולכת וגדלה כי גם חיות הבית שלנו סובלות מאלרגיה ותופעות לוואי של מזון שאינו מתאים להן, שוק המזון ההיפואלרגני לכלבים התרחב והתפתח וכיום היום מציע מגוון רחב ואיכותי של אוכל היפואלרגני לכלב  רפוואי ממיטב המותגים. בחנויות ובאתרי האון ליין תוכלו למצוא מזון היפואלרגני שגם אינו רפואי שמתאים לרגישויות וארלגיות ששאינן חריפות ממגון מותגים כמו נטורל באלנס  שהינו מזון מבוסס ירקות ומתאים לכלבים הרגישים לחלבון או go אוכל לכלבים שמותאם לכלבים עם רגישות , מזון מתוצרת רויאל קנין המציעים פורמולה מיוחדת המיועדת לכלבים אלרגניים וכן מזון היפואלרגני של אדוונס המבוסס על פורמולת כבש וסלמון. הללו מספקים מענה רחב למגוון צרכים של חברינו הטובים:

  • הם מהווים מקור מזון איכותי ועשיר בוויטמינים ומתאימים כמעט עבור רוב הכלבים

  • מקלים על הטיפול באלרגיות עור שונות, מפחיתים גרד בעור, היווצרות קרחות ועוד. 

  • מסייעים רבות לכלבים אשר סובלים מדלקות שונות כדוגמת דלקות עור, דלקות אוזניים כרוניות וכד'. 

  • מסייעים בהקלה על בעיות עיכול רבות כדוגמת שלשולים ותסמונת המעי הרגיז. בנוסף הם כמובן מקלים על הכאב ומשפרים את ההרגשה הכללית.

 

תזונה נכונה לחיים בריאים ומאושרים

זה לא סוד כי גם אצל חיות המחמד האהובות שלנו, תזונה נכונה ומזון עשיר ואיכותי הם אבני היסוד לבריאות מיטבית ואיכות חיים. צריכה של מזון איכותי ועשיר לכלבים תורמת רבות למערכת החיסון של הכלב שלנו, בריאות העור שלו , הופכת את הפרווה שלו לעשירה ומבריקה וכמובן משפרת רבות את איכות חייו. ובנינו, מי מאתנו לא רוצה את הטוב ביותר עבור הכלב שלו?

כאמור, ממש כמו שחלקנו רגישים לגלוטן או למוצרי חלב, גם חיות המחמד שלנו עלולות לסבול מאלרגיה למזון. למרבה ההפתעה, כלבים וחתולים רבים אלרגיים דווקא למרכיבים הנפוצים ביותר במזון שלהם, הלוא הם חלבוני העוף והבקר. לצערנו, שלא כמותנו, הם אינם יכולים לומר לנו מה מקור הבעיה ולכן חשוב במיוחד להיות ערים לכל אותם סימנים העשויים להעיד על קיומה של אלרגיה. לרוב, אלרגיות למזון מתבטאות בעיקר בבעיות עור וגרוד רב ולעיתים אף בדלקות אוזניים. כפי שציינו, ישנם מקרים בהם הכלבים סובלים גם מקשיי עיכול שונים. אם שללתם פרעושים וקרציות והכלב שלכם מתגרד ללא הפסק, פוצע את עצמו או מפגין סימנים אחרים שתיארנו, ייתכן ומדובר באלרגיה למזון. למרות שלרוב אין באלרגיה סכנת חיים ממשית, אין ספק כי מדובר בחוסר נעימות, סבל ולעיתים אף כאב. בכדי לסייע לחברינו בעלי הזנב, חשוב לבצע שינוי תזונתי ולהתאים עבורם אוכל היפואלרגני לכלבים, אשר יפחית את אי הנעימות וישיב להם את איכות החיים לה הם ראויים.

זכרו כי מזון היפואלרגני לכלבים הינו מזון פרמיום, עשיר ואיכותי, אשר מספק לכלבים שלנו את כל צרכי התזונה שלהם, מסייע לעיכול קל, פרווה נעימה ומבריקה ומעל לכל, הופך אותם למאושרים, כך שיוכלו להמשיך וללוות אותנו לעוד שנים רבות.

Leave a Comment